- O nás
- Náhradní rodinná péče
- Projekty v oblasti NRP
- Centrum podpory NRP I.
- Centrum podpory NRP II.
- Centrum podpory NRP III.
- Kontakt dětí v NRP s jejich rodiči
- Bezpečný kontakt dítěte v NRP s biologickou rodinou
- Metodická podpora pracovníků pro kontakt v NRP
- Pěstounská péče příbuzných
- Kompetenční model doprovázení
- Běžná činnost organizace Střediska NRP
- Základní rámec doprovázení
- Pěstounská péče na přechodnou dobu v datech
- Krajská setkání k doprovázení v NRP
- Ke stažení
- Kontakty
Unikátní výzkum o příbuzenských pěstounech: Jaké mají potřeby? V čem se odlišují? Jak je podporovat?
Termín realizace: září 2019 - prosinec 2020
Realizátor: výzkumná organizace SocioFactor a Centrum psychologické podpory v rámci projektu Pěstounská péče příbuzných, který je realizován za finanční podpory Nadace Sirius
Cílem výzkumu bylo identifikovat potřeby pěstounů, kteří mají svěřené děti do příbuzenské pěstounské péče. Potřeby příbuzenských pěstounů jsou často popisovány z pohledu doprovázejících organizací a třetích osob, ale chybí ucelený pohled na potřeby z pohledu samotných příbuzenských pěstounů. Předkládaný výzkum se tedy zaměřil právě na opomíjenou perspektivu pěstounů.
Výzkum proběhl v šesti navazujících etapách a byl kombinací kvalitativních osobních a skupinových rozhovorů a kvantitativního šetření. Do kvantitativního šetření bylo zapojeno 169 pěstounských rodin z Moravskoslezského kraje
Výzkum identifikovat řadu aspektů, které odlišují příbuzenskou péči od zprostředkované příbuzenské péče. Mezi nejvýraznější aspekty patří výrazně odlišný průběh zahájení péče, problémy související se vzájemnou příbuzností, nestabilní finanční zázemí a problémy spojené s vysokým věkem pěstounů.
Tyto odlišné aspekty vedou k závěru, že příbuzenští pěstouni potřebují specifickou podporu, a že se nejedná pouze o podporu finanční, jak je často diskutováno. Kromě finanční podpory je potřeba příbuzenským pěstounům zajistit specializovanou psychologickou, sociálně-právní, vzdělávací a další podporu, a její poskytování zahájit ještě před začátkem pěstounské péče.
Výzkum také ukázal, že svým pojetím se příbuzenská péče blíží více institutu osvojení, výrazným aspektem je především vnímání trvalosti péče již v době jejího zahájení, a to všemi zúčastněnými.
Závěrečná zpráva také poukazuje na potřebu legislativního oddělení péče příbuzných od klasické pěstounské péče do samostatného právního institutu péče, současně s nastavení specializované podpory přizpůsobené potřebám této skupině pečujících příbuzných, a to včetně jasně definované finanční podpory.
Závěrečná zpráva - Pěstounská péče přízných/Analýza potřeb2.77 MB
Manažerské shrnutí - Pěstounská péče přízných/Analýza potřeb507.21 KB
Tisková zpráva - Příbuzní se liší od pěstounů přitom tvoří většinu359.43 KB
- Článek na portále Šance Dětem
Potřebnost oddělení příbuzenské péče a pěstounské péče545.29 KB
Partnerskou organizací pro projekt je Centrum psychologické pomoci, p.o. (více na www.cepp.cz)
Odborným garantem projektu je PaeDr. Zdeněk Moldrzyk
Termín realizace projektu je 9/2019 – 2/2023
Tento projekt reaguje na aktuální situaci v oblasti příbuzenské pěstounské péče. V současnosti jde o nejrozšířenější typ dlouhodobé pěstounské péče (cca 70-80%). Práce s touto skupinou pěstounů je však specifická (jiná specifika, problematické vzdělávání, vysoký věk pěstounů, patologie v rodině apod.), což částečně pramení i z jiného postupu při umístění dítěte do péče. Ve své podstatě se jedná o jiný typ péče, než klasické pěstounské péče, se svými velmi specifickými charakteristikami.
Záměrem projektu je v první řadě zjistit u samotných pěstounských rodin jaký druh pomoci a způsobů práce preferují ve své nové životní roli náhradního rodiče a následně navrhnout konkrétní metody práce pro tuto skupinu pěstounů.
Cíle projektu
- Validními metodami zjistit potřeby příbuzenských pěstounů, jejich motivaci, postoje v životních situacích
- Definovat specifika příbuzenských pěstounů, navrhnout konkrétní metody práce s uvedenou
skupinou pěstounů - Navrhnout a pilotně ověřit konkrétní metody práce s uvedenou skupinou pěstounů
- Prezentovat výsledky výzkumného šetření, specifické podpory a metod práce
s příbuzenskými pěstouny odborné veřejnosti
Výstupy projektu
Realizace projektu probíhala v několika fázích.
V první fázi projektu (v roce 2020) probíhalo výzkumném šetření, bylo provedeno kvalitativní šetření, doplněné posléze kvantitativním zjištěním, které mělo hlavní cíl zjištění a strukturaci potřeb pečujících osob. Výzkumné šetření realizovala společnost SocioFactor s naší úzkou spoluprací. Se Závěrečnou zprávou z výzkumného šetření se můžete seznámit zde.
V rámci druhé fáze projektu (v roce 2021) byly vytvořeny návrhy pracovních postupů (metodika) a informačních materiálů. Vytvořené pracovní materiály zohledňují ve výzkumném šetření zjištěné potřeby příbuzenských pěstounů a dle našeho názoru mohou významně zlepšit situaci ohrožených dětí vyrůstajících v náhradním rodinném prostředí.
V další fázi projektu (2021-2022) byla zjištění a vytvořené materiály pilotně ověřena v rámci Moravskoslezského kraje a posléze poskytnuta široké odborné veřejnosti (mezi níž zahrnujeme samozřejmě i pečující osoby). Dále proběhlo v průběhu roku 2022 rovněž pilotní ověření ve čtyřech dalších krajích ČR (Olomouckém, Jihomoravském, Pardubickém, Vysočina).
Finální podoba metodických materiálů:
Metodika doprovázení v rámci péče příbuzných498.23 KB
Příloha 1_Leták pro osoby pečující113.79 KB
Příloha 2_Dohoda o vzájemné spolupráci123.66 KB
Příloha 3_Práva a povinnosti pěstouna normativně215.76 KB
Příloha 4_Materiál pro pečující příbuzné206.76 KB
Příloha 5_Materiál pro lektory453.59 KB
Konference
Dne 23. 2. 2023 proběhla na Vyšší odborné škole sociální v Ostravě závěrečná konference k projektu „Pěstounská péče příbuzných“. Na konferenci zavítalo téměř 120 účastníků.
Jednotlivé prezentace vystupujících jsou k dispozici zde:
Mgr. Eva Hrbáčková za Krajský úřad MSK – „Připravované změny zákonů v oblasti sociálně-SPOD“739.99 KB
Ing. Bc. Dana Lipová – „Nadace Sirius a její aktivity v oblasti pomoci ohroženým dětem“3.45 MB
Mgr. Jakub Janas – „Jaké jsou potřeby pečujících příbuzných? (závěry výzkumného šetření)“783.37 KB
Mgr. Ivana Gocalová, Mgr. Andrea Pavlištíková – „Metoda práce Doprovázení před doprovázením“728.70 KB
PaedDr. Zdeněk Moldrzyk – „Informace a výsledky projektu Pěstounská péče příbuzných“250.60 KB