Please select your page

Doprovázení pěstounských rodin, které je klíčovým mechanismem pro zajištění kvality poskytované pěstounské péče, je stále aktuálním tématem v NRP. V kvalitě služeb doprovázení pěstounských rodin jsou stále velké rozdíly. Nadace Sirius proto iniciovala vznik pracovní skupiny vytvořené ze zástupců partnerských organizací, se kterými se pravidelně scházela po dobu dvanácti měsíců a intenzivně diskutovala a hledala shodu na obsahu, rozsahu a kritériích kvality každé dílčí činnosti realizované v rámci doprovázení. Výsledkem je materiál Základní rámec doprovázení. Věříme, že na základě tohoto materiálu bude možné začít sjednocování praxe v oblasti doprovázení, které povede k větší transparentnosti, sladění očekávání jednotlivých aktérů, vyšší kvalitě a udržení jednotného standardu doprovázení.

V roce 2009 Alžběta Skleničková (Dobrá rodina) zahájila sběr anonymizovaných dat o dětech, které procházejí pěstounskou péči na přechodnou dobu. Později se ke sběru dat dobrovolně přidali další desítky pěstounů, kteří pravidelně vkládali základní údaje o dětech, které jim byly svěřeny, a o péči, kterou jim poskytovali. V roce 2014 se do koordinace sběru dat zapojila také Radka Švecová, zakládající členka Profesního sdružení přechodných pěstounů a jeho současná předsedkyně. Vznikl tak unikátní datový soubor, který umožňuje vhled do toho, jak vypadá pěstounská péče na přechodnou dobu v České republice.  Z těchto dat Nadace Sirius zpracovala podrobnou analýzu

neberte nam svobodu

Na pomoc sociálních služeb jsou odkázané například rodiny s těžce nemocnými dětmi. Denní stacionáře, služby asistentů a odlehčovací služby pomáhají rodičům uvolnit čas pro práci i potřebný odpočinek. Rodiny si čerpání těchto služeb v potřebné míře nemohou dovolit už dnes. Navýšení ceny bez odpovídající kompenzace pro klienty samozřejmě negativně dopadne na kvalitu života jich samotných i jejich rodin. Může se tak zvýšit počet lidí s postižením (včetně dětí), pro které není jiná alternativa než nuceně opustit svůj domov a odejít do ústavu. Podepište také výzvu Neberte nám svobodu.

Asociace Dítě a Rodina zaslala výzvu poslancům před projednáním novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Žádáme o přijetí pozměňovacího návrhu, který znemožní umisťování nejmenších dětí do ústavních zařízení. Česká republika má tak možnost udělat zásadní krok k ochraně ohrožených dětí. Jsme jednou z posledních zemí Evropy, kde není žádný věkový limit. 

Celý text zde: https://www.ditearodina.cz/home/novinky/363-zadame-o-stanoveni-vekoveho-limitu-3-let-veku-ditete-pro-zakaz-umistovani-do-ustavni-pece-a-podminek-adekvatni-podpory-nahradni-rodinne-pece

banner vyzkum final2 kopieVýzkumná organizace SocioFactor a Centrum psychologické podpory v rámci projektu Pěstounská péče příbuzných , který je realizován za finanční podpory Nadace Sirius, uskutečnila výzkum, jehož cílem bylo identifikovat potřeby pěstounů, kteří mají svěřené děti do příbuzenské pěstounské péče.

Výzkum potvrdil názory odborníků, že příbuzenští pěstouni potřebují specifickou podporu, a že se nejedná pouze o podporu finanční, jak je často diskutováno. Kromě finanční podpory je potřeba příbuzenským pěstounům zajistit specializovanou psychologickou, sociálně-právní, vzdělávací a další podporu, a její poskytování zahájit ještě před začátkem pěstounské péče. Zároveň ukázal, že svým pojetím se příbuzenská péče blíží více institutu osvojení, výrazným aspektem je především vnímání trvalosti péče již v době jejího zahájení, a to všemi zúčastněnými.

Závěrečná zpráva také poukazuje na potřebu legislativního oddělení péče příbuzných od klasické pěstounské péče do samostatného právního institutu péče.

Více o výzkumu naleznete na stránce Pěstounská péče příbuzných – analýza potřeb